Dövme Silme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lazerle Dövme Silme

Dövme sildirmede en etkili yöntem lazerdir.Q Switched Nd Yag lazer dışındaki diğer yöntemler başarılı olmaz. Bu yüzden günümüzde lazerle dövme tedavisi, lazerle dövme sildirme yapılmaktadır. Dövme silme tedavisinde kullanılan lazerler, Q-switched denilen nano saniye gibi çok kısa sürede, yani saniyenin trilyonda biri kadar kısa bir zaman diliminde belirli enerji miktarını verebilen teknolojik cihazlardır. Dövme silme işleminde lazer ışınları ciltteki boyalara çarparak vücudun yok edebileceği kadar küçük parçalara böler. Parçalanan boya partiküllerin bir kısmı hücreler tarafından yok edilir. Hücreler tarafından yok edilemeyen boyalar diğer seanslarda tekrar parçalanır. Sarı ve yeşil renkler, lazerle dövme silme işlemine en dirençli olanlardır. Siyah ve mavi renkler ise en kolay silinenlerdir. Kırmızı renk yine siyaha göre daha zor ama çıkartılabilir nitelikte olanlardır.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Her dövmenin kendine özgü olması sebebiyle, silme teknikleri de her bir vakaya kişiye, dövmeye özel planlanmalıdır. Profesyonel yapılmış dövmeler genelde derinin alt tabakalarında ve aynı derinliktedir. Dolayısıyla lazerle dövme silme işlemi de tüm dövme üzerinde genellikle etkili sonuç verir. Kullanılan boyaların kalitesi de dövme silme işleminde önemli faktördür. Orijinal ve son kullanma tarihi geçmemiş iyi muhafaza edilip doğru teknikler ile işlenmiş boyalar çok daha kolay silinmekte.
Eğer güneşe maruz kalmış son kullanma tarihi geçmiş boyalar ile veya kırtasiye tipi matbaa tipi kimyasal mürekkepler kalem mürekkepleri gibi boyalar ile yapılmışsa dövme silme işlemi çok daha zor olur. Amatör dövmeler ise usta bir el tarafından yapılmadığı için pigment farklı derinliklere ve de farklı dozlarda verilebilmektedir. Bu durumda aşırı derine verilmiş renklerin pigmentlerin temizlenmesi zorlaşmaktadır.

Lazerle Dövme Silme Sıkça Sorulan Sorular


Dövmenin Rengi Lazerle Dövme Silme İçin Önemli midir?

Siyah; ışığı tamamen absorbe edebilen yani tüm dalga boylarını absorbe eden bir renk olduğundan, lazerle dövme silme tedavisine en hızlı yanıtı verir. Koyu renkler de siyaha yakın etkiler gösterdiği için dövme silme işlemi kolay olmaktadır. En başarılı uygulama siyah renk dövmelerdedir.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Ağrılı mıdır?

Dövmelerin gerek yaptırılması gerekse sildirilmesi süreçlerinin çok rahat olduğu söylenemez, mutlaka azda olsa bir ağrı duyulmaktadır. Lazer cihazının güçlü ışın atımları deri ince lastik çarpmış gibi hafif bir hisse neden olur. Hastalar açısından tolere edilebilmektedir.

Lazerli Dövme Sildirmenin Sonuçları Nasıldır?

Lazer ışığını pigment (dövme boyası) emer ve ışık enerjisi hücre içinde ısı enerjisine dönüşür; pigment (boya) tahrip olur.tahrip olan boyayı vücudun savunma hücreleri alarak yada sindirerek o bölgeden uzaklaştırırlar. Bu süre bir çeşit yara iyileşmesi sürecidir ve kişisel farklılıklar göstermektedir. Yeniden aynı bölgeye dövme silme lazer uygulaması içinde bu bölgede yara iyileşmesinin bitmesi gerekmektedir. Her uygulamada lazer senası sonrasında dövme rengi beyazlaşır, akabinde kırmızı bir yara durumu oluşur. 3 gün sonra şeffaf bir kabuk oluşur. Bu kabuk aynı dövmeyi yaptırdığınız zamanki kabuk gibidir. 15 gün sonra ise kabuk dökülür ve dövmenin bir kısmı çıkmış, bir kısmı hafiflemiş bir kısmı ise duruyor olacaktır. Zaman içerisinde dövme daha da çıkacaktır ve sonraki seansı beklemeniz gerekecektir.

Lazerle Dövme Silme Kaç Seans Sürer?

Genelde dövmenin tamamen silinebilmesi için tekrarlayan seanslara ihtiyaç duyulmaktadır. Seans sayısı dövmede kullanılan mürekkep tipi ve mürekkebin ne kadar derine enjekte edildiği, rengi, yoğunluğu, dövmenin içinin dolu olup olmaması, yazı ya da resim dövme olup olmaması ile yakından ilgilidir. Bazen 1-2 seansta tamamen geçmektedir, dirençli durumlarda ortalama 5 seans sürmektedir. Bazen daha uzun seansa da ihtiyaç duyulabilir.

Dövmenin Yaşı Lazer Dövme Silmeyi Nasıl Etkiler?

Dövmeler zamanla yaşlanır ve yıpranır. Bu süre ortalama 2 yıldır. Dolayısıyla 2 yıldan eski dövmeler daha rahat çıkar, 5 yıl ve üzeri dövmeler ise en rahat silinen dövmelerdir. Çok yeni yapılmış 1 hafta gibi dövmelerde ise yaranın iyileşmesini beklemek daha uygun olacaktır.

Lazerle Dövme Silme Yazın Yapılabilir mi?

Lazerle dövme silme işlemi her mevsim yapılabilir. Yazın yapılacak uygulamalarda, sonrasında güneşten korumak önemlidir. Eğer hasta uygulama yapıp yaz tatiline gidecekse bu uygulamayı tatil sonrasına ertelemek daha doğru olur. Uygulamanın 1 ay sonrasında deri tamamen normalleşeceği için istenilen her şey yapılabilmektedir. Bronz tenli bir kişiye de dövme sildirme yapılabilir, hastanın zenci ya da siyah ırktan olması lazerle dövme silme işlemini etkilemez. Elbette deri rengi açık hastaların yara iyileşmesi daha hızlı olur, ancak dövmenin daha hızlı silinebileceği anlamına gelmez.

Lazerle Dövme Silme Fiyatları Neye Göre Değişir?

Lazerle dövme sildirme fiyatları dövmenin büyüklüğüne, rengine, yerine, yoğunluğuna, altında başka bir dövme olup olmamasına bağlı olarak değişmektedir. Lazerle dövme silme ücretleri için ziyarete gelebilirsiniz, yine dövmenizin fotoğrafını çekip gönderebilirsiniz, bu şekilde dövme seansı fiyatınız hakkında bilgilenmiş olursunuz.
Telefon